понедельник, 11 марта 2019 г.

МАН

Захист науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН






















Тези науково-дослідницької роботи
«Хімічний експеримент ужиткового характеру як спосіб перевірки якості харчової і косметичної продукції»
Автор:Перепелицина Олена Сергіївна , учениця 9 класу КЗ «Водянської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 2» , с. Водяне Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області.
Науковий керівник:Яковенко Ірина Валеріївна – вчитель хімії КЗ «Водянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2»  Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області.
         Харчування є одною з основних умов існування людини. Поживна цінність продуктів обумовлюється їх доброякісністю, тому це викликає необхідність дослідження та перевірки якості харчової та косметичної продукції на основі ужиткового хімічного експерименту.
          Об'єктом дослідження в даній роботі є харчові продукти тваринного та рослинного походження, косметичні засоби.
         Предмет дослідження – вміст домішок в харчових продуктах, водневий показник, склад косметичної продукції та їх вплив на здоров'я людини.
Мета роботи – перевірити якість харчової продукції і порівняти значення рН показника та системний склад косметичної продукції Для досягнення мети були поставлені наступні завдання: 1. Проаналізувати аналіз літератури з проблеми якості та безпечності харчових продуктів. 2. Перевірити якість харчової продукції на основі ужиткового хімічного експерименту. 3. Порівняти водневий показник та безпечність двох зразків косметичної продукції.
На основі приведених в роботі даних можна зробити наступні висновки. На основі ужиткового хімічного експерименту була перевірена доброякісність харчової продукції, порівняно і проаналізовано водневий показник та системний склад двох зразків косметичної продукції.

ЗМІСТ
ВСТУП......................................................................................................................4

Розділ 1 ОСНОВНІ ЗАСАДИ ТЕОРЕТИЧНОГОДОСЛІДЖЕННЯ...................6
1.1.Якість та безпечність харчових продуктів ...............................................6
1.2. Значення рН для організму людини.........................................................7
1.3. Вміст рН в харчових продуктах................................................................9
1.4. Вміст рН в косметичних засобах............................................................11

Розділ 2 ДОСЛІДЖЕННЯ ВМІСТУ ХІМІЧНИХ РЕЧОВИН В ХАРЧОВИХ ПРОДУКТАХ І КОСМЕТИЧНИХ ЗАСОБАХ...................................................13
2.1. Методика дослідження якості харчової продукції на основі ужиткового хімічного експерименту...................................................................13
2.2. Визначення рН косметичної продукції..................................................16

ВИСНОВКИ..........................................................................................................19

СПИСОК ДЖЕРЕЛ ІНФОРМАЦІЇ......................................................................20

ДОДАТКИ..............................................................................................................22

ВСТУП

         Актуальність дослідження:
         Їжа є одним з найважливіших чинників довкілля, що впливає на стан здоров'я, працездатність, розумовий і фізичний розвиток, а також на тривалість життя людини. Стабільний настрій, висока розумова і фізична працездатність, повноцінний сон, гармонійна фігура і хороша шкіра - результат правильного харчування. Тому харчування є одною з основних умов існування людини, адже саме  речовини продуктів харчування є будівельним матеріалом організму і джерелом енергії. Сучасною наукою доведено, що підвищення рівня захворювань на цукровий діабет, ішемічну хворобу серця, жовчнокам’яну хворобу тощо пояснюється в основному нераціональним харчуванням. 
         В свою чергу шкіра людини - відображення стану організму людини. Шкіра має здоровий вигляд тоді, коли всі органи взаємодіють злагоджено. Будь-якому типу шкіри і в будь-якому віці необхідно повноцінне харчування - як зсередини, так і зовні - адже шкіра володіє здатністю вбирати, так нехай вона вбирає те, що зробить її гладкою і свіжою.
         З вище сказаного випливає, що хімічний експеримент ужиткового характеру як спосіб перевірки якості харчової та косметичної продукції є актуальною проблемою сучасної науки, адже навряд хтось може відчувати себе щасливим, якщо немає здоров'я і краси.
Мета науково-дослідницької роботи:
Метою даної роботи є перевірка якості харчової та косметичної продукції на основі ужиткового хімічного експерименту.
Задля досягнення заявленої мети пропонується розв’язати низку завдань:
1) проаналізувати аналіз літератури з проблеми якості та безпечності харчових продуктів;
2) на основі ужиткового хімічного експерименту перевірити якість харчової продукції;
3) порівняти водневий показник та системний склад двох зразків косметичної продукції.
Об’єкт дослідження:
Харчові продукти тваринного та рослинного походження, косметичні засоби.
Предмет дослідження: Вміст домішок в харчових продуктах, рН косметичної продукції та їх вплив на здоров'я людини.
Методи дослідження: теоретичний та практичний.
Наукова новизна полягає у тому, що у роботі виконується систематизація знань з хімії та біології, а також перевірка якості харчових продуктів в домашніх умовах. Розповідається про водневий показник рН косметичних засобів.
Практична значимість моєї роботи полягає в тому, що її матеріали можуть бути використані вчителями біології, основи здоров'я на уроках і позакласних заходах. Дана робота  щільно пов`язана зі шкільною програмою курсу хімії 9-го класу, біологією, основи здоров'я.

РОЗДІЛ 1

ОСНОВНІ ЗАСАДИ ТЕОРЕТИЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

«Ми є те, що ми їмо»
Гіппократ
1.1. Якість та безпечність харчових продуктів
            Якість та безпека харчових продуктів- це важливе завдання, що стоїть не тільки перед працівниками харчової промисловості. Для кожної людини питання якості та безпеки харчових продуктів є життєво важливим. Від того, як ми харчуємося, залежить наше здоров'я, працездатність, якість життя, і здоров'я і життя майбутніх поколінь. З цим твердженням ніхто сперечатися не буде. Воно очевидно. І само собою зрозуміло. Як же забезпечується це саме якість і та сама безпеку того, що ми щодня споживаємо в їжу? Для цього світове співтовариство вже розробило безліч методів і важелів впливу на виробників. Існують різноманітні міжнародні стандарти, які допомагають забезпечити якісний випуск продукції на всіх етапах її виробництва [3].
            Забезпечення якості є дуже ємним поняттям, що вміщає в себе безліч питань, кожен з яких впливає на якість продукту на окремих етапах виробництва і в цілому, на кінцевий результат. При виробництві харчової продукції система забезпечення якості повинна відповідати таким умовам:
·        Розробка продукції у відповідності з усіма вимогами і стандартами, що забезпечують якість і безпеку харчових продуктів;
·        На кожну операцію по виробництву і контролю є чітка документація, що відповідає правилам стандарту;
·        Упаковка і вихідна сировина також виробляється, поставляються і використовуються згідно з вимогами даних заходів;
·        Контроль проміжної продукції, одержуваної в ході технологічного процесу;
·        Проведення контролю і перевірки готової продукції відповідно до чинного законодавства і існуючими стандартами;
            Система менеджменту харчової безпеки - це, перш за все, забезпечення безпеки продуктів харчування, їх високої якості. Саме якість і безпеку харчової продукції повинні відповідати всім вимогам і стандартам це цілий ряд питань, які впливають на безпеку продуктів харчування [2].
         Система менеджменту харчової безпеки являє собою комплекс заходів на виробництві: підприємство повинно володіти необхідною документацією для забезпечення контролю і якості товару; повинні бути чітко розподілені обов'язки та відповідальність співробітників. Також відслідковується якість сировини, що надходить, вироблені продукти харчування повинні відповідати вимогам і стандартам, а також об'єднувати два поняття - «якість» і «безпека».

1.2.Значення рН для організму людини

·        Кислотне середовище:
0< pH < 7
·        Нейтральне середовище:
pH = 7
·        Лужне середовище:
7 < pH < 14
        pH– це водневий показник, який э співвідношенням кислотності та лугів в організмі людини. Кислотність середовища кількісно характеризують водневим показником pH, що пов`язаний з концентрацією йонів Гідрогену. Значення pH відповідає певному вмісту катіонів Гідрогену в 1 л розчину [5].
         Організм людини також має свій рівень pH, і важливою задачею є підтримання співвідношення в межах норми – збалансоване середовище забезпечує нормальне протікання метаболічних процесі, перешкоджаючи розвитку різних захворювань, тому не треба нехтувати перевіркою рівня рН свого організму задля того, щоб уникнути негативних наслідків!
Якщо підвищена кислотність
            Велика частина людей має схильність до підвищеної кислотності середовища організму. Цьому стану відповідає медичний термін ацидоз. Люди, схильні до такої функції, мають безліч проблем з засвоюванням їжі і макро- і мікроелементів, що в ній містяться. Їх нестача може спричинити багато проблем внутрішніх органів, центральної нервової системи, м’язів і кісток. ( Додаток 1)
Якщо підвищений вміст лугу в організмі людини
         Підвищена лужність зустрічається значно рідше, ніж ацидоз. Цей стан називається алактозом. Прояви дуже схожі з тими, що проявляються при підвищеній кислотності: шлунково – кишковий тракт не може в нормальному темпі перетравлювати їжу, в кров можуть потрапляти токсини.
рН для міцного здоров’я
         Потрібно завжди відповідально ставитися до стану свого здоров’я. Тільки в тому випадку, коли в організмі дотримується збалансований рівень рН, така важлива функція як засвоєння макро- і мікроелементів працює справно людина відчуває себе здоровою і бадьорою. Ні для кого не секрет, що вода відіграє важливу роль у багатьох функціях організму, в тому числі і при травленні. Оптимальним показником рН для питної води вважають від 7,0 до 8,0.
            Лужна вода дозволяє частинам тіла, яке зберігає pH крові, працювати з більшою продуктивністю. Підвищення рівня pH в частинах тіла, що відповідають за підтримання pH крові, допоможе цим органам залишатися здоровими і працювати оперативно.
         Між прийомами їжі можна допомогти нашому тілу нормалізувати баланс pH, вживаючи лужну воду. Навіть невелике збільшення pH сечі може надати величезний вплив на здоров'я. Збільшення pH хоча б на 1 рівень знизить ймовірність розвитку багатьох недуг [6].
         Було встановлено, що показник рН має виняткове значення в хімічних і біологічних процесах, що відбуваються в організмі людини. За зміною водневого показника можна судити про стан організму в цілому в даний момент (тобто він є універсальним індикатором). Людині слід стежити за тим, які продукти він вживає. Зловживання продуктами з кислим показником рН 1.9-6.9 або підвищують кислотність (м'ясо, риба, хліб і макарони, тверді сири, солодке, кава і т.д.) може привести до ламкості кісток, виразці шлунка, хронічних захворювань кишечника. Через це у людини порушується кислотно-лужну рівновагу, розвивається або надмірна, або підвищена кислотність.

1.3.Вміст рН в харчових продуктах

            Кислотність - важливий параметр в харчової промисловості. Від кислотності залежить і зростання мікроорганізмів, таких як бактерії і грибки. Як правило, чим вище кислотність продукту, тим менше ймовірність того, що він буде зіпсований мікроорганізмами. Наведемо приклад: найнебезпечнішим і, ймовірно, найвідомішим мікроорганізмом в продуктах харчування є Clostridiumbotulinum - бактерія, яка виробляє токсини і стала причиною безлічі смертей [7].
            Кисле середовище допомагає призупинити ріст бактерій. Виробники продуктів харчування можуть використовувати гарячу фасовку замість високотемпературної обробки при температурі понад 121 градусів Цельсія. Це значно знижує вартість наповнення [4].
            Стабільність кислих харчових продуктів залежить від однієї або декількох харчових кислот, таких як лимонна, яблучна або оцтова. Консервуючи властивості кислот відомі давно і з незапам'ятних часів використовуються для збереження їжі. Один із способів такого збереження - квашення. Квашення - це спосіб консервування харчових продуктів шляхом анаеробного бродіння в розсолі для отримання молочної кислоти, а також зберігання продуктів в кислих розчинах, таких як оцет. Відомо, що вперше його почали застосовувати 4000 років тому в Індії для виготовлення «анчара» з огірків.
Кислі харчові продукти
            Кислі продукти - це продукти з природним pH 4,6 або нижче. Прикладом є більшість фруктів.
Комбіновані продукти
            До складу таких продуктів входять основний кислий інгредієнт і кілька речовин з низькою кислотністю. Приклад: харчові соуси (майонез) і соуси-заправки (кетчуп, соус для барбекю).
Підкислені харчові продукти
            Підкислені продукти - це низько лужні продукти, в які додані кислоти або кислотні продукти, такі як оцет. Їх водна активність дорівнює 0,85, а кінцеве значення рН становить 4,6 або нижче. Прикладами є різні маринади.
Інші харчові продукти
            Такі продукти або (а) зберігаються в холодильнику, або (б) мають водну активність 0,85 або нижче. Виняток становлять газовані напої. Прикладом може служити шоколадна паста.
            Кислотність харчових продуктів зазвичай вимірюють за допомогою рН-метрів і тітратори. pH-метри (і електроди) вимірюють значення pH. Титрування точно визначає зміст кислоти. За рівнем кислотності можна судити про свіжість продукту та умови його зберігання. Ось кілька прикладів [11].
·        Значення рН нижче 6,8 в свіжому молоці вказує на інфекційне захворювання великої рогатої худоби.
·        pH води після промивання устриць вказує на те, завершено чи процес очищення. В іншому випадку разом з цим продуктом в організм людини можуть потрапити смертельно небезпечні токсини.
·        Зниження рН до 4,1 в пастеризованих продуктах і холодних салатах (часто мають рН 5,3) продовжує їх термін зберігання.
·        Невеликі зміни в рН джерельної або криничної води можуть вказувати на можливе забруднення ґрунту.
            Величина pH - ще один параметр, який дуже часто вимірюють в харчовій промисловості і який залежить від кислотності. Це також основний вимірюваний параметр практично у всіх лабораторіях. У минулому широко застосовувався аналіз за допомогою лакмусового паперу. Сьогодні результати повинні бути більш точними і простежується. Тому для досліджень використовують стаціонарні або портативні рН-метри з електродами [12].

1.4Вміст рН у косметичних засобах

         Важливим є значення рН для косметичних засобів, що ми використовуємо в побуті. У середньому для шкіри людини рН = 5,5.У наш час практично жодна реклама косметичної продукції не обходиться без інформації про рН.
         Всі косметичні препарати з рН менше 7 - кислі (рідке мило, бальзами, ополіскувачі, лікувальна косметика, креми з фруктовими кислотами і т. д.). Якщо рН більше 7 - препарати лужні (тверде туалетне мило, фарби для волосся, тверді дезодоранти і т. д.)
         Вибираючи косметичні препарати, слід виходити насамперед з показника рН шкіри, який коливається від 3 до 7.
         Найбільш кисла реакція на шкірі голови - від 4,5 до 5,5; на шкірі грудей - від 5,1 до 5,5; на долонях - від 6,2 до 6,5. Найбільш лужна реакція відзначається в паховій області.
         При нормальному рівні рН рекомендується застосовувати косметичні засоби з тим же показником. ( Додаток 2)
         Після застосування фарб і препаратів для хімічної завивки (всі вони відрізняються лужним рН - від 8,5 до 11) необхідно повернути показник рН шкіри до нормального стану. З цією метою застосовують шампуні-кондиціонери з рН 5-5,5, а також бальзами-ополіскувачі з рН 3-5.
                   Відомо, що нормальний показник шкіри рН змінюється при різних захворюваннях шкіри. Так, наприклад, при акне (вуграх) та алергічному дерматиті рН зміщується в лужний бік, а при псоріазі - в кислу. Найважливішу роль при виборі лікувальних препаратів тут грає повернення рН шкіри до норми, рівної 7.
         Косметика, рекомендована до повсякденного вживання, має рН 4,5-5,5. А ось косметика, використовувана в дерматології (наприклад, для лікування вугрів), може мати рН менше 3.

РОЗДІЛ 2
ДОСЛІДЖЕННЯ ВМІСТУ ХІМІЧНИХ РЕЧОВИН В ХАРЧОВИХ ПРОДУКТАХ І КОСМЕТИЧНИХ ЗАСОБАХ

«Жінка без косметики, що їжа без солі»
Платон
2.1. Методика дослідження якості харчової продукції на основі ужиткового хімічного експерименту
         Ужиткова хімія стала явищем повсякденним, з яким щохвилини стикаються і дорослі і діти. Нині в діючій чинній програмі з хімії передбачено вивчення тем, які безпосередньо пов’язані з життям та здоров'ям людини [1].
         Ужитковий хімічний експеримент, як і багато інших, створює підґрунтя для реалізації міжпредметних зв’язків з фізикою, біологією, основами  здоров’я, виховує культуру споживання, спонукає аналізувати  й  перевіряти інформацію, наявну на  товарних етикетках чи у рекламних проспектах [8].
Про роль хімічного експерименту в навчанні хімії М.В. Ломоносов писав: «Хімії ніяким чином навчитися неможливо,  не бачачи самої практики, не беручись за хімічні операції». А російський мислитель-демократ Д.І. Писарєв відзначав, що вчитися хімії за книжкою, без лабораторії ― це все одно, що зовсім не вчитися.
Перше дослідження стосується підробок бджолиного меду та його впливу на здоровя людини.
На ринку, ми дуже часто зустрічаємо фальсифікований бджолиний мед. Зазвичай використовують звичайний цукор, що розведений водою у вигляді сиропу і добавляють різноманітні ароматичні речовини. Цей препарат зазвичай змішують зі справжнім медом, так як справжній “чистий мед” важко знайти. Для підробок меду використовують різні продукти: цукровий сироп (звичайний цукор), сахарин, крохмальна патока, цукрова патока, картопляну, кукурудзяну кашу, муку, крейду. У складі натурального меду міститься близько 75% глюкози й фруктози, 1-1,5 % сахарози і 18 % води, а також ферменти, вітаміни, органічні кислоти, мінеральні солі, дубильні й ароматичні речовини.
Слід зазначити, що один і той же продукт залежно від обставин може стати і ліками, і отрутою та про те, що користь і шкода меду - дві сторони однієї медалі. Словосполучення «шкода меду» звучить незвично і дивно, настільки всі звикли вважати мед надзвичайно корисним продуктом. Володіючи масою корисних властивостей, мед може принести шкоду організму людини.
Фальшивий мед може містить цукор, патоку, крейду, крохмаль і навіть тирсу. Як підтвердження даного припущення ми використали простий експеримент, який дозволить визначити домішки у натуральному меді.
Дослід 1
Виявлення домішок крохмалю у натуральному меді
Методика
50 г меду розвести в дистильованій воді і додати декілька крапель йоду.
Результат
Утворилося синє забарвлення, значить є крохмаль в меді.
Інший приклад експерименту, повязан з користю та шкодою риби для людського організму. Багато людей звикли сприймати рибу як важливий продукт харчування. Сама різна риба та рибні продукти регулярно входять в раціон людини.
Всім відомо, що споживати рибні продукти корисно для здоровя і треба. Риба багата на фосфор, селен, йод, кальцій, цинк, вітаміни та на інші необхідні людині елементи. Але чи може вона і в якому разі завдати шкоди здоровю людини? В якому випадку?
Вирішення цього проблемного запитання залежить від логічних роздумів. Добре відомо, що риба багата фосфором і користь для здоров'я несуть різноманітні природні складові тіла риби. Користь риби незаперечна.
Але описаними корисними властивостями риба володіє тільки, якщо мешкає в природних умовах, нереститься у встановлений природою час і не піддається регулярним «атакам» з боку людини. А шкода пояснюється здатністю риби вбирати всі отрути і шкідливі речовини, які містяться у воді. І навіть так званий «рибний фосфор» може не надати належного впливу на організм, якщо в рибі багато інших шкідливих і важко засвоюваних речовин.
На основі домашнього хімічного експерименту ми встановили доброякісність риби і рибних продуктів.
Дослід 2
2.1. Випробування риби лакмусовим папірцем
Методика
У тілі риби роблять глибокий надріз, в який поміщають червоний і синій лакмусовий папірець, змочений дистильованою водою, притискаючи папірці скляною паличкою.
Результат
Свіжа і морожена риба має нейтральну і слабокислу реакцію (синій папірець трохи почервонів). Якщо реакція лужна або сильнокисла, то це означає, що риба недоброякісна.
2.2. Проба на сірководень
Методика
Шматочок випробуваної риби кладуть у пробірку, в яку опускають смужку фільтрувального паперу, змочену розчином оцтовокислого свинцю (папірець не повинен доторкатися до шматочка риби). Пробірку злегка прикривають корковою пробкою.
Результат
Протягом 14 хв папірець потемнів від сірководню, що виділяється, саме тому риба вважається зіпсованою. Чим чорніший стає папірець, тим сильніше виділяється сірководень.


2.2.Визначення рН косметичної продукції

Заняття з теми «Поняття про рН розчину. Значення рН для характеристики кислотного чи лужного середовища» починається з основних відмінностей середовища у розчинах. Якщо порівнювати смак кефіру й лимонного соку, то можна впевнено стверджувати, що лимонний сік набагато кисліший, тобто кислотність цих розчинів різна [9].
         Для використання косметичних засобів необхідно мати уявлення про рН. Наприклад - рН  шкіри людина 5,5, тому  важливо використовувати різні косметичні засоби з близким до природного рН шкіри. Однако кожний з нас настільки індивідуальний, що говорити про те, що рН шкіри у всіх повинен бути 5,5 – не можна.  Навіть різні  частинки тіла мають різні значення рН:шкіра голови: 4,5 – 5,5; обличчя: 4,3 – 5,9;  пахви: 5,8 – 7,5; груди: 5,3 – 5,6; спина: 5,0- 5,3; долоні: 5,0 – 5,3;ступні: 6,5 [10].
         Обираючи косметику на ринку України споживачі опираються більш на дороговизну продукта, аніж інформацією про продукт. Виникає проблемне питання: чому віддати перевагу - дорогому засобу або дешевому? Деякі важають, що дешева косметика не зрівняється з дорогою і не здатна надати той ефект, який від неї очікують. Чи є так насправді та чи є сенс переплачувати?
         Для експериментальних досліджень якості та безпечності косметики були відібрані дві різні торговельні марки дорогої та дешевої косметичної продукції.
         Зразок 1 – Крем для шкіри, Mary Kay (відносно дорогий косметичний продукт).
         Зразок 2 – Крем для шкіри, Чиста лінія ( дешевий косметичний продукт).
Дослід 3
Визначення рН показника і системного складу кремів для обличчя
Методика
До мірного стакану наливають 25 мл дистильованої води. Додають 3-4 краплі досліджуваного крему для обличчя Mary Kay, перемішують до однорідності. Електронний рН-метр занурюють в досліджуваний розчин на декілька секунд, а потім порівнюють із зображенням на шкалі з відповідним показником рН. Аналогічним чином проводимо дослід для наступного зразка косметичної продукції Чиста лінія.
За допомогою автоматичного рН-метру ми встановили значення рН двох зразків та проаналізували склад зазначених на маркуванні виробників їх упаковки. Результати занесли в таблицю.
Таблиця 1
Характеристика рН показників та якості косметичних кремів для обличчя
Назва показника
Нормоване значення
Зразки
Mary Kay
Чиста лінія
Водневий показник рН/5,0-9,0

5,7
6,8
Системний склад
1. Вода
2. Саліцилова кислота 2%
3. Вітамін А (ретинол)
4. Екстракт авокадо
1. Каротиноїди
2. Екстракт обліпихи
3. Рослинні і мінеральні пігменти
Зразок 1( відносно дорогий косметичний продукт)
1. Вода
         Основа для крему. Зволожує та живить шкіру, насичує її необхідними мікроелементами, зміцнює і тонізує.
         2. Саліцилова кислота 2%
         Допомагає очищувати шкіру від недоліків та попередити появу нових недосконалостей шкіри обличчя.
         3.Вітамін А (ретинол)
Відновлює баланс і рівень pH шкіри, підвищує її пружність і еластичність.
4. Екстракт авокадо
Містить активні компоненти, які допомагають скоротити активність ензиму, що відповідає за вироблення шкірного жиру.
Зразок 2 (дешевий косметичний продукт)
         1. Каротиноїди
         Каротиноїди також використовуються для боротьби з вуграми, протидіють вільним радикалам, які перетворять ліпідні компоненти в продукти, які дратують шкіру, внаслідок чого і з'являються акне.
         2. Екстракт обліпихи
         Ефективно протидіє запальним процесам і бореться з акне.
         3. Рослинні і мінеральні пігменти
         Забезпечують зволоження та живлення протягом доби,зменшують жирність, оберігають від вугрів.
         Результат
Порівнявши два досліджувані зразки косметичної продукції можна зробити висновки про те, що значення рН середовища відрізняються як для відносно дешевого, так і для дорожчого косметичного продукту. Це говорить про те, що рівень рН косметичного продукту важливий для особистого застосування, адже різний тип шкіри частенько вимагає певний рН. Цифри від 5,2 до 5,7 характерні для нормальної шкіри, тому крем Mary Kay з водневим показником 5,7 підійде до нормальної шкіри обличчя  в якій переважає кисле середовище. Цифри від 5,7 до 7,0 характерні для жирного типу шкіри, тому крем Чиста лінія з показником 6,8 підходить для людей із жирним типом шкіри обличчя. Зміну діапазону водневого показника від шкіряного покриву зобразили за допомогою діаграми. (Додаток 3)


ВИСНОВКИ

Результати проведених досліджень такі:
На основі ужиткового хімічного експерименту була перевірена доброякісність харчової продукції. За результатами експериментальних даних в продуктах харчування були виявлені домішки речовин. В натуральному меді домішки крохмалю, про що свідчить синє забарвлення розчину, тому він виявився небезпечним для вживання. На основі домашнього хімічного експерименту була перевірена доброякісність риби лакмусовим папірцем та пробою на сірководень. Лакмусовий папірець показав нейтральну реакцію, про що свідчив трохи почервонілий лакмусовий папірець, отже риба виявилася свіжою та безпечною для вживання. Пробою на сірководень була виявлена недоброякісність риби. Підтвердженням цього експерименту був папірець, який потемнів від сірководню.
Щодо якості і безпечності косметичної продукції було порівняно та проаналізовано два зразки рН показника відносно дорогої і дешевої косметичної продукції. За результатами досліджень значення рН середовища відрізняються як для відносно дешевого, так і для дорожчого косметичного продукту. Також за аналізом їх хімічного складу у них виявлено не дуже корисні для шкіри інгредієнти, небезпечні для алергіків та людей з чутливою шкірою обличчя. Так саліцилова кислота, яка входить до складу крему Mary Kay насправді допомагає шкірі позбутися від різних косметичних проблем,але ця речовина не всім підходить. Кислота може стати причиною печіння, свербежу і навіть алергічної реакції. Якщо занадто захопитися відходом з використанням цієї речовини, то можна сильно пересушити шкіру. Тому, обирати крем, лосьйон або тонік треба за принципом «чим менше інгредієнтів, тим краще». Таким чином, дешева косметика теж може бути якісною.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Базелюк І. Уроки ужиткової хімії: побутові хімікати // Біологія і хімія в школі. – 2002. - № 5. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://lavrenyuk1972.ce-ya.com/files/2014/12/domashnij-eksperement.pdf
2. Бойченко  Т.Є.  Основи  здоров'я:  підручник  для  загальноосвітніх  навчальних  закладів  /  Бойченко  Т.Є., - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://osvita.ua/school/textbook/9klas/56962/
3. Буринська Н.М. Хімія, 7кл.:підруч. для загальноосвіт. навч. закл./Н.М.Буринська. – К.:Ірпінь: ВТФ «Перун», 2007. – 112 с. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: - https://academia.in.ua/підручник/буринська-н-м-хімія-8-підруч-для-загальноосвіт-навч-закл-п-м-буринська-к-ірпінь-втф-«перун
4. . Грабовий А. Хімічний експеримент ужиткового характеру / А.Грабовий // Біологія та хімія в сучасній школі. – 2013. - № 3. – С. 32-34. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: - http://seanewdim.com/uploads/3/2/1/3/3213611/graboviy_a.k.__theoretical_and_methodological_foundations_of_updating_methods_of_chemical_experiment_in_secondary_schools.pdf
5. Григорович О. В. Хімія: підруч. для 9 класу загальноосвітн. навч. закл. / О. В. Григорович.  — Харків: Вид-во «Ранок», 2017. — 256 с - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://pidru4nik.com/publ/9_klas/khimija/khimija_9_klas_grigorovich_o_v_2017/144-1-0-2357
6. Задорожний К. М. Тиждень хімії в школі / К. М. Задорожний, А. М. Зламанюк. – Х: Основа 2007. – 142 с. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: - https://edu-lib.com/himiya/zadorozhniy-k-m-tizhden-himiyi-v-shkoli-vipusk-2-onlayn
7.  Залкінд Є.С. Гігієна шкіри і лікарська косметика. - Л., 1956 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: - http://ukrefs.com.ua/page,6,13060-Tipy-kozhi.html
8. Кольгуненко І.І. Таємниці шарму і краси:поради лікаря - косметолога. - М., 1997 р[Електронний ресурс]. – Режим доступу: - http://uk.lady-magazine.com/beauty-woman/cheap-cosmetics-what-is-different-and-is-different-whether-by-road.html
9. Рецепти для вашої краси. - СПб., 2001 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: - https://ukrbukva.net/page,12,63028-Vliyanie-kosmeticheskih-sredstv-na-organizm-cheloveka.html
10. Фержтек О. Косметика і дерматологія. - М., 1990 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: - file:///C:/Users/User/Downloads/preparaty-serii-klerasil-v-prakticheskoy-dermatologii.pdf
11. Ціпоркіна І. Практична косметологія для всіх. - СПб., 2002 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: - http://ywoman.ru/page/dogljad-za-oblichchjam-vazhlivist-pravilnogo-dogljadu-za-oblichchjam
12. Шкіра: секрети здоров'я і краси. - М., 2001 р.  [Електронний ресурс]. – Режим доступу: - http://ywoman.ru/page/jak-vibrati-kosmetiku-vibir-kosmetiki-sklad-kosmetiki-shkidlivi-ingrediyenti-v-kosmetici
ДОДАТКИ








Комментариев нет:

Отправить комментарий